ראשי

הגישו מועמדות

בית הקופסא המרחפת

The Drifting Box

img

הבית ממוקם במרכז הארץ, בשטח של חצי דונם, ו-300 מ"ר המתפרסים על פני שתי קומות. בבית גר זוג בגילאי ה 60, שמרבה לארח את המשפחה המורחבת והחברים ויחד עם זאת ביקש לשמור על פרטיות.
הרעיון של הבית מבוסס על חצרות פנימיים וחיצוניים (פטיו) שמתכתבים בדרך ייחודית עם החוץ. את הפרטיות יצרנו באמצעות אדריכלות מתוחכמת עם חצרות באוויר וקופסא אדריכלית שהיא כמעין מונומנט שמצד אחד נותן במה מסקרנת לבית ומצד שני מספק את הפרטיות של בני הזוג. בתוך כך, קומת הקרקע שקופה ופתוחה. במרכז החלל הציבורי של הבית, ממוקם פטיו רחב ידיים, שהוא למעשה לב הבית. הפטיו מפריד בין הסלון לבין המטבח, ויוצר כמעין “ח”. הפטיו שקוף, מטשטש בין החוץ לפנים, הוא חודר ללב הבית באמצעות מפתחי הענק, ויוצר פיסת טבע ממש באמצע הסלון. בתוך כך, בעצם הקירות בחלל הציבורי שקופים, כאשר הפטיו עצמו הוא הקיר הנוסף. מה שיוצר חלל מאוד אווירירי ופתוח. הסלון גם הוא מודרני בעיצובו, נותן לטבע את מלוא הבמה, עבורו נבחרו עיצובים קלילים שמתכתבים עם החוץ.
המטבח בצידו השני של ה”ח” בגוון שחור, בעיצוב מינימליסטי עם שפע ארונות אחסון שיוצרים חזית אחידה ומחביאים בתוכם את מוצרי החשמל למיניהם. אי גדול וארוך, גם הוא בצבע שחור, מתוכנן כך שצד אחד שלו הוא למעשה הפטיו, שמכניס את הצמחייה העבותה שלו הישר למטבח.
הקומה העליונה, שם ממוקמת הסוויטה הזוגית, מוחזקת למעשה על ידי עמודי פלדה שקועים בגוון לבן. אלמנט המדרגות דומיננטי, באמצעות מעקה שחור עשוי פח טבעי, בעיצוב מינימליסטי בעל משקל בחלל, כאשר הוא למעשה מתפקד כאלמנט אמנותי. נדמה כי הקומה העליונה מבחוץ אטומה לחלוטין. כאשר למעשה היא מאווררת באמצעות חריצי עץ.
בקומה העליונה פטיו נוסף, הפעם הפטיו מרחף ותפקידו להכניס את הטבע בדרכו הייחודית הישר לסוויטת בני הזוג. ההפרדה בין סוויטת ההורים לחדר רחצה נעשית על ידי מחיצת זכוכית. בנוסף, בקומה זו ממוקם חדר אירוח לנכדים, שגם הוא פונה לפטיו המרחף.
הקומה השנייה למעשה מדמה קובייה. היא עשויה לייסטים של עץ שמקיפים את הבית. המטרה היתה ליצור עולם פנימי ומסתורי כאחד. זוהי קובייה עוצמתית ויחד עם זאת מאופקת. קוביה אדריכלית שעונה בדיוק על האדריכלות שאנו כה מאמינים בה, במסגרתה רב הנסתר על הגלוי. המיוחד בבית הזה הוא קודם כל החיבור לטבע, מוטיב חשוב שבא לידי ביטוי מכל חללי הבית. חיבור שהוא לב הבית ולמעשה יוצר עוד כיוון אוויר – שזה גאוני בפני עצמו – הכל נפתח לכיוון הפטיו, הגינה והבריכה. אלמנט נוסף הוא כמובן הקובייה האדריכלית, שכלפי חוץ היא כביכול אטומה ויוצרת עניין, סקרנות והשתאות, אולם בפועל זו קובייה אוורירית שמשחקת עם האור הטבעי, והופכת את הבית לאלמנט אדריכלי חשוב וכזה שנעים לשהות בו.

  • צילום: עודד סמדר
  • Photography: Oded Smadar

האתר מאפשר לכם ליצור מפגש איכותי עם המתכננים הראויים, בכל קנה מידה, ציבורי או פרטי
ולעשות בחירה מושכלת ואמינה, של המתכננים המתאימים לצרכיכם

הגשת מועמדות
img
Loading...